Bezpieczne odchudzanie – jak zdrowo tracić kilogramy?

PORADNIK DIETETYKA

Wiele osób, zwłaszcza kobiet, ma obsesję na punkcie swojej sylwetki. Panie stawiają sobie bardzo wysokie wymagania dotyczące wyglądu i walczą z każdym zbędnym kilogramem. W takiej sytuacji można łatwo popaść w przesadę i zacząć stosować środki, które są niebezpieczne dla zdrowia. Czego należy unikać, aby nie zaszkodzić sobie w czasie odchudzania?

Bezpieczne odchudzanie

Głodówki i monodiety

Każdy organizm potrzebuje odpowiednich substancji odżywczych, czyli witamin i minerałów, ale także aminokwasów oraz niektórych tłuszczy, które mogą być dostarczone jedynie z pożywieniem. Głodówki oraz restrykcyjne monodiety uniemożliwiają zaspokojenie tego zapotrzebowania i stosowane przed dłuższy czas mogą prowadzić do poważnych niedoborów. Takie odchudzanie z pewnością nie skończy się dobrze.

Środki przeczyszczające

Inną dosyć popularną i jednocześnie bardzo niebezpieczną metodą jest systematyczne przyjmowanie środków przeczyszczających. Przyspieszają one wydalanie pokarmu, a co za tym idzie również zmniejszają ilość wchłanianych kalorii. Trzeba jednak pamiętać, że oznacza to również zmniejszone przyswajanie witamin i minerałów. Jednocześnie częste przyjmowanie środków przeczyszczających prowadzi do rozregulowania pracy układu pokarmowego i ostatecznie może powodować poważne skutki uboczne.

Niebezpieczne tabletki

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów na odchudzanie. Wszystkie produkty tego typu sprzedawane w aptekach i drogeriach są przetestowane pod kątem bezpieczeństwa. Zawierają przede wszystkim substancje pochodzenia roślinnego o raczej łagodnych działaniu. Niestety część osób, którym zależy na osiągnięciu szybkich efektów, sięga po suplementy na odchudzanie, które pochodzą z niesprawdzonych źródeł i mogą zawierać składniki stanowiące zagrożenie dla zdrowia.

Nadwaga i otyłość mają poważne negatywne konsekwencje dla organizmu, trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie metody odchudzania są bezpieczne dla zdrowia. Należy tracić kilogramy w normalnym, umiarkowanym tempie, które nie będzie powodować niekorzystnych skutków ubocznych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments